środa, 30 listopada 2011

Zasoby, do których ACCESS jest OPEN

Na dziś przygotowałam dwa linki, które odsyłają do stron zawierających materiały audiowizualne. Powszechnie i za darmo dostępne, czyli open access!

1.  RUHR.2010-TV - jest to część portalu Europejskiej Stolicy Kultury Ruhr 2010. Udostępnione są tutaj filmy dokumentujące każdy tydzień obchodów ESK w Zagłębiu Ruhry, poczynając od grudnia 2009 do grudnia 2011 roku. Materiały oczywiście w języku niemieckim.

2. 2010LAB.tv - projekt ecce European Centre for Creative Economy w Dortmundzie. Rejestruje zmiany, transformacje, jakie zachodzą w samym Zagłębiu Ruhry oraz w jego kulturze oraz miastach partnerskich. Strona dostępna w języku niemieckim i angielskim.

niedziela, 20 listopada 2011

O czym się pisze, co się bada...? kultura industrialna

W dzisiejszym poście przedstawię kilka perspektyw, z których różni badacze przypatrują się tematowi związanemu z tematem mojego bloga - kulturze industrialnej.

Korzystając z możliwości, jakie poprzez wykupienie dostępu do płatnych baz danych oferuje swoim studentom UJ, wyszukałam w bazie Ebsco Host, dostępnej przy pomocy strony www Biblioteki Jagiellońskiej, kilka artykułów i na ich podstawie zaprezentuję tematy podejmowane w fachowym piśmiennictwie na ten temat.

1. HOSPERS, Gert-Jan. Industrial Heritage Tourism and Regional Restructuring in the European Union.W: European Planning Studies [online]. Apr2002, Vol. 10, Issue 3, p. 397-404. [dostęp: 20. listopada 2011]. Dostępny w World Wide Web: http://search.ebscohost.com/login.aspx?direct=true&db=a9h&AN=6359863&site=ehost-live. ISSN 09654313.

W artykule tym podjęty został temat wykorzystywania dotychczas typowo przemysłowych terenów w celu rozwoju turystyki industrialnej. Przekształcanie obiektów dziedzictwa przemysłowego w obiekty turystyczne może mieć dobry wpływ na ekonomię regionu, w których się znajdują. Jednakże wpływ ten może być w pewnym sensie ograniczony, w związku z czym w tekście zasugerowano wykorzystanie zabytków poprzemysłowych w sosób aktywujący również inne sfery gospodarki,, nie tylko turystykę.

2. LANDORF, Chris. A Framework for Sustainable Heritage Management: A Study of UK Industrial Heritage Sites. W: International Journal of Heritage Studies [online]. Nov2009, Vol. 15, Issue 6, p. 494-510. [dostęp: 20. listopada 2011]. Dostępny w World Wide Web: http://search.ebscohost.com/login.aspx?direct=true&db=a9h&AN=49234223&site=ehost-live. ISSN 13527258.


Jest to studium analizujące zawartość planów zarządzania 6 obiektami dziedzictwa przemysłowego Wielkiej Brytanii w kontekście zrównoważonego rozwoju. Wskazuje ono, że w owych planach w niedostatecznym stopniu wzięty jest pod uwagę zrównoważony rozwój lokalnej ekonomiki kultury. Badanie to może mieć również duże znaczenie dla innych obszarów będących dziedzictwem kulturowym.


3. KIFT, Dagmar. Heritage and history: Germany's industrial museums and the (re-) presentation of labour. W: International Journal of Heritage Studies. Jul2011, Vol. 17, Issue 4, p. 380-389. ISSN 13527258.


Niestety, udało mi się uzyskać dostęp tylko do abstraktu tego artykułu, należy zakładać, że w późniejszym terminie zostanie on udostępniony przez przeszukiwana przeze mnie bazę.
Artykuł poświęcony jest zatem muzeom przemysłu i pracy w Niemczech, pierwszemu, które powstało w tym kraju oraz następnym. Skupia się na prezentacji pracy i różnych aspektach z nią związanych. W konkluzji przedstawiono sugestie dotyczące uaktualnienia wyobrażenia pracy, które zmienily się od czasu powstania muzeum.

sobota, 5 listopada 2011

Informacja to podstawa!

Poniżej przedstawiam linki do kilku serwisów internetowych, które są moim zdaniem wartościowe, i z których można uzyskać wiele ciekawych informacji nt. Zagłębia Ruhry, ESK 2010 i projektów wtedy prowadzonych. Linkom do serwisów towarzyszą krótkie opisy.

Portal RUHR.2010 został utworzony z myślą o przekazywaniu informacji o Zagłębiu Ruhry, które w 2010 pełniło rolę Europejskiej Stolicy Kultury. Dostarcza wiele informacji o Zagłębiu jako ESK, zorganizowanych w tym czasie imprezach. Obecnie jest wciąż aktualizowane, ponieważ, jak napisano na stronie, Zagłębie ma równie wiele do zaoferowania w sferze kultury zarówno bez, jak i z tytułem ESK. Portal prowadzony jest w języku niemieckim i angielskim.

Kolejnym serwisem www wartym odwiedzenia jest serwis Unprojekte, na którym prezentowane są projekty, które nie zostały wybrane do realizacji w czasie obchodów ESK 2010. Organizatorzy strony chcą wydobyć te odrzucone projekty, przejawy kreatywności mieszkańców Zagłębie Ruhry, na światło dzienne, dać im szansę na zaprezentowanie się, a ich twórcom na pokazanie, co tak na prawdę znaczy dla nich kultura. Serwis prowadzony jest w języku niemieckim.

Następny serwis poświęcony jest dorocznemu wydarzeniu, organizowanemu w Zagłębiu Ruhry przez RuhrTourismus GmbH. Mowa tutaj o ExtraSchicht, jest to noc kultury industrialnej. W czasie tej jednej nocy w roku w otoczeniu zabytków kultury przemysłowej, w byłych kopalniach, zakładach przemysłowych, na hałdach, prezentowana jest kultura, sztuka i natura, co podkreślać ma przemianę regionu i odejście od ciężkiego przemysłu na rzecz kultury i gospodarki. Wydarzenie to organizowane jest od 2001 roku. W Polsce istnieje jego odpowiednik: Industriada, organizowane od dwóch lat w woj. śląskim Święto Szlaku Zabytków Techniki. Strona ExtraSchicht dostępna jest w języku niemieckim i angielskim.

Przygotowując tę krótką listę, korzystałam z wiadomości uzyskanych w czasie wyjazdu do Zagłębia Ruhry.
W przyszłości postaram się uzupełnić ten spis o nowe pozycje.