niedziela, 20 listopada 2011

O czym się pisze, co się bada...? kultura industrialna

W dzisiejszym poście przedstawię kilka perspektyw, z których różni badacze przypatrują się tematowi związanemu z tematem mojego bloga - kulturze industrialnej.

Korzystając z możliwości, jakie poprzez wykupienie dostępu do płatnych baz danych oferuje swoim studentom UJ, wyszukałam w bazie Ebsco Host, dostępnej przy pomocy strony www Biblioteki Jagiellońskiej, kilka artykułów i na ich podstawie zaprezentuję tematy podejmowane w fachowym piśmiennictwie na ten temat.

1. HOSPERS, Gert-Jan. Industrial Heritage Tourism and Regional Restructuring in the European Union.W: European Planning Studies [online]. Apr2002, Vol. 10, Issue 3, p. 397-404. [dostęp: 20. listopada 2011]. Dostępny w World Wide Web: http://search.ebscohost.com/login.aspx?direct=true&db=a9h&AN=6359863&site=ehost-live. ISSN 09654313.

W artykule tym podjęty został temat wykorzystywania dotychczas typowo przemysłowych terenów w celu rozwoju turystyki industrialnej. Przekształcanie obiektów dziedzictwa przemysłowego w obiekty turystyczne może mieć dobry wpływ na ekonomię regionu, w których się znajdują. Jednakże wpływ ten może być w pewnym sensie ograniczony, w związku z czym w tekście zasugerowano wykorzystanie zabytków poprzemysłowych w sosób aktywujący również inne sfery gospodarki,, nie tylko turystykę.

2. LANDORF, Chris. A Framework for Sustainable Heritage Management: A Study of UK Industrial Heritage Sites. W: International Journal of Heritage Studies [online]. Nov2009, Vol. 15, Issue 6, p. 494-510. [dostęp: 20. listopada 2011]. Dostępny w World Wide Web: http://search.ebscohost.com/login.aspx?direct=true&db=a9h&AN=49234223&site=ehost-live. ISSN 13527258.


Jest to studium analizujące zawartość planów zarządzania 6 obiektami dziedzictwa przemysłowego Wielkiej Brytanii w kontekście zrównoważonego rozwoju. Wskazuje ono, że w owych planach w niedostatecznym stopniu wzięty jest pod uwagę zrównoważony rozwój lokalnej ekonomiki kultury. Badanie to może mieć również duże znaczenie dla innych obszarów będących dziedzictwem kulturowym.


3. KIFT, Dagmar. Heritage and history: Germany's industrial museums and the (re-) presentation of labour. W: International Journal of Heritage Studies. Jul2011, Vol. 17, Issue 4, p. 380-389. ISSN 13527258.


Niestety, udało mi się uzyskać dostęp tylko do abstraktu tego artykułu, należy zakładać, że w późniejszym terminie zostanie on udostępniony przez przeszukiwana przeze mnie bazę.
Artykuł poświęcony jest zatem muzeom przemysłu i pracy w Niemczech, pierwszemu, które powstało w tym kraju oraz następnym. Skupia się na prezentacji pracy i różnych aspektach z nią związanych. W konkluzji przedstawiono sugestie dotyczące uaktualnienia wyobrażenia pracy, które zmienily się od czasu powstania muzeum.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz