środa, 22 lutego 2012

Czy to już koniec...?

Nie wiem, czy to już koniec istnienia tego bloga, czy też nie. Powstał on ze względu na wymagania zaliczeniowe pewnego przedmiotu i nie jestem pewna, czy będę miała czas i energię, aby prowadzić go dalej.

Jest jednak jeszcze tyle rzeczy, które mogłabym Wam o Zagłębiu Ruhry opowiedzieć i tyle rzeczy mogłabym pokazać, więc z tego względu nie deklaruję, że to już definitywnie koniec.

Zatem, być może, do zobaczenia (do napisania?)!!


Film promujący Ruhr 2010

Jest to film, który powinnam umieścić na początku, jako wprowadzenie do bloga. Niestety, zapomniałam o nim, teraz chciałabym nadrobić zaległości.

Oto spot promocyjny Europejskiej Stolicy Kultury Ruhr 2010.



Local Heros 2010

Local Heros to jeden z projektów w ramach Europejskiej Stolicy Kultury w 2010 roku w Zagłębiu Ruhry. Ponieważ tytuł ESK może przypaść miastu, a nie regionowi, oficjalnie było nim Essen, jednak wszystkie obchody odbywały się pod hasłem Essen dla Zagłębia Ruhry. W ten sposób cały region mógł czynnie uczestniczyć w wydarzeniach.

Ponieważ w tym rejonie znajdują się 53 miasta i miasteczeka, wprowadzono program Local Heros. Polegał on na tym, że każde miasto w okresie ESK przez jeden tydzień organizowało wydarzenia kulturalne. Pozwalało to na uczestnictwo wszystkich miast, potencjalni uczestnicy nie musieli wybierać miedzy wieloma wydarzeniami odbywającymi się w różnych miejscach w tym samym czasie, nie było chaosu informacyjnego, wydarzenia nie ginęły w natłoku wiadomości. Ponadto jeden tydzień wypełniony programem kulturalnym umożliwiał miastom zarówno zaprezentowanie swojej lokalnej kultury i artystów, jak i gwarantował, że udźwigną je finansowo.

Miasto Essen (53. miasto) mogło w tym okresie organizować wydarzenia kulturalne przez cały rok.

Lodowisko przy kopalni

W tym poście przedstawię jeden ze sposobów ożywienia zabytków kultury industrialnej.
W kopalni Zollverein, będącej obecnie centrum kulturalno-wypoczynkowym, w sezonie zimowym organizowane jest lodowisko.
Nie jest to zwykłe lodowisko sezonowe, uruchamiane przez specjalistów, z wykorzystaniem odpowiedniej infrastruktury. W tym wypadku na lodowisko przekształcono fragment urządzeń koksowni 9 (o długości 150 m) w pobliżu nieczynnych pieców koksowniczych. Niestety, taj zimy lodowisko działało tylko miesiąc. Jazda na łyżwach w takiej scenerii musi być niesamowitym przeżyciem.
Poniżej znajdują się zdjęcia pochodzące ze strony Zollverein oraz innych stron niemieckich, ukazujące niezwykłość tego miejsca.





Extraschicht

Noc kultury industrialnej.
ExtraSchicht to doroczne wydarzenie organizowane w obrębie Zagłębia Ruhry. w czasie jednej letniej nocy dla zwiedzających udostępniane są zabytki kultury przemysłowej, które stają się sceną dla niezwykłych wydarzeń kulturalnych. W 2010 roku było oczywiście jednym z punktów programu obchodów ESK.

Tegoroczna Noc odbędzie się 30. czerwca. Bilety będą dostępne w sprzedaży pod koniec lutego, a dokładny program zostanie opublikowany pod koniec maja.

Poniżej, na zachętę do odwiedzin Zagłębia akurat w tym terminie, zamieszczam kilka zdjęć pochodzących ze strony ExtraSchicht.



Rewitalizacja w Gdańsku - film

Poszukując różnych informacji w interencie na interesujący mnie temat, dotarłam do krótkiej notatki nt. seminarium pt. "Poprzemysłowa rewitalizacja w dobie kryzysu postindustrializmu. II seminarium z cyklu „Kultura i rozwój”" na blogu Antymatrix Edwina Bendyka.
W notatce tej zamieszczono ciekawy film dokumentalny "Strażnicy doków" autorstwa Maksa Cegielskiego i Anny Zakrzewskiej (film w lepszej jakości dostępny na stronie Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu). Serdecznie polecam obejrzenie dokumentu.

Natomiast samo seminarium można obejrzeć lub odsłuchać na blogu organizatora - Ośrodka badań nad przyszłością Collegium Civitas.

Raporty

Raporty rozmaitych instytucji dostępne są w wielu miejscach w internecie, dziś chciałabym przedstawić kilka z nich, dotyczących kultury w ogóle, a zwłaszcza tematyki tego bloga.

1. An international framework of good practice in research and delivery of the European Capital of Culture programme - w jednym z poprzednich postów wspomniałam o blogu, na którym umieszczono ten raport, będący wynikiem międzynarodowej współpracy przedstawicieli miast z tytułem Europejskiej Stolicy Kultury.Raport oczywiście w języku angielskim, zachęcam jednak do zapoznania się z wnioskami autorów.

2. Creating an Impact: Liverpool's experience as European Capital of Culture - jest to raport końcowy z badań wpływu tytułu ESK na miasto (Liverpool), przeprowadzonych przez University of Liverpool i Liverpool John Moores University. Ponieważ jest to raport zbiorczy zawierający w sobie wyniki wielu badań, w celu zaznajomienia się z metodologia i wynikami poszczególnych badań należy odszukać odpowiednie raporty na stronie IMPACTS 08 - European Capital of Culture Research Programme.

3. RUHR.2010 VOLUNTEERS. Ein Leitfaden für ein erfolgreiches und leistungsstarkes Volunteers-Programm am Beispiel der Kulturhauptstadt Europas RUHR.2010 - jest to właściwie podręcznik, jak należałoby przetłumaczyć tytuł, zawierający informacje na temat udziału wolontariuszy w czasie organizacji Ruhr2010. Jest dostępny na stronie instytucji odpowiedzialnej za organizację ESK w zagłebiu Ruhry, RUHR.2010 GmbH, gdzie zamieszczono również inne publikacje dotyczące Zagłębia jako Stolicy Kultury.


Ponadto zachęcam do odwiedzenia innych stron zawierających raporty z badań (i nie tylko) i samodzielnego przeglądania ich zawartości
  • Lab for Culture - strona jest w zasadzie platformą wymiany kontaktów, informacji, tworzenia sieci współpracy... jest zasadniczo społecznościową witryną dla osób zainteresowanych tematem. posiada interfejs dostępny w 6 językach (w tym polskim)
  • Platforma kultury - polski portal, zawierający oczywiście zakładkę z odnośnikami do rozmaitych raportów z badań. Niezwykły punkt dostępu do polskojęzycznych zasobów.
  • Obserwatorium kultury - portal zapewniający m.in. dostęp do wyników badań związanych z kulturą, uporządkowanych w kilku kategoriach

Artykuły i ich abstrakty

W tym poście chciałabym zachęcić do zaznajomienia się z 2 artykułami, które uważam za bardzo wartościową lekturę, poszerzającą wiedzę związaną z tematyką bloga. W tym celu przygotowałam abstrakty do tych artykułów i sporządziłam ich opisy bibliograficzne, mam nadzieję, że Was zainteresują.

Artykuł anglojęzyczny wyszukałam przy pomocy bazy danych JSTOR, dostępnej za pośrednictwem Biblioteki Jagiellońskiej.


HOLTON, Kimberly Dacosta. Dressing for Success. Lisbon as European Cultural Capital W: The Journal of American Folklore [online]. Vol. 111, No. 440, In Modern Dress: Costuming theEuropean Social Body, 17th-20th Centuries (Spring, 1998), pp. 173-196. [dostęp: 17. lutego 2012]. Dostępny w World Wide Web: http://www.jstor.org/stable/541940.

Lizbona w 1998 roku pełniła rolę Europejskiej Stolicy Kultury. W związku z tym w strukturze miasta zaszło wiele zmian, przedstawionych przez autora artykułu. Miasto zostało „przebrane”, zmodyfikowane i uświetnione w zakresie infrastruktury z okazji tego wydarzenia. Wykorzystując własne doświadczenia z uczestnictwa w obchodach ESK, wywiady oraz informacje prasowe, autor przedstawił kampanię promocyjną wydarzenia oraz inwestycje infrastrukturalne, będące oznakami przemiany i „przebrania” miasta i ich wpływ na postrzeganie tożsamości narodowej przez Portugalczyków oraz pozycję kraju we Wspólnocie Europejskiej.

LÉVI-STRAUSS, Laurent. Prezentacja i ochrona dawnych kopalni węgla – kilka przykładów z Europy. W: Dziedzictwo przemysłowe jako strategia rozwoju innowacyjnej gospodarki. Red. Prof. dr Tadeusz Burzyński. Katowice 2007, s. 55-58.

Artykuł podejmuje temat prezentacji i odnowy byłych kopalni węgla na przykładzie europejskich obiektów. Przedstawia powody, dla których powstały pierwsze muzea górnictwa we Francji – Historyczne Centrum Górnictwa „Lewarde” i nadszybie Wandel. Autor wskazuje niebezpieczeństwa, jakiej grozą zabytkom poprzemysłowym w wyniku nadmiernego i niekontrolowanego rozwoju turystyki oraz podkreśla konieczność zachowania ich autentyczności i integralności. Jako przykład dobrej praktyki w zarządzaniu obszarem kopalni przedstawiono rozwiązania zastosowane w kopalni Zollverein w Zagłębiu Ruhry (Niemcy).

Web 2.0

W tym poście zamieszczę kilka linków, które uzmysłowią Wam, ile ciekawych i ważnych informacji w internecie jest generowanych i zamieszczanych przez zwykłych użytkowników sieci. Pojęcie Web 2.0 odnosi do wszelkich serwisów, których użytkownicy samodzielnie kreują zawartość tych serwisów i wchodzą w interakcję z innymi użytkownikami za pośrednictwem narządzi przygotowanych przez profesjonalistów. Serwisy społecznościowe (różnego typu) to właśnie jest web 2.0.

Poniżej wybrane przykłady:

Blog Europejska Stolica Kultury został założony przez moją koleżankę z roku, Karolinę, w ramach tych samych zajęć, których owocem jest mój blog. Autorka przedstawia historię projektu ESK, zwłaszcza w odniesieniu do Polski. Zachęcam do lektury!

Kolejny blog, autorstwa Magdy, również powstaje z tych samych powodów, jak Karoliny i mój. Rewitalizacja Zagłębia Ruhry to blog o tematyce bardzo zbliżonej do zagadnień poruszanych na moim blogu, polecam do poczytania w ramach uzupełnienia informacji o Zagłębiu wyniesionych z tego bloga.

Kolejny blog, anglojęzyczny, odkryłam właśnie dzięki lekturze bloga Karoliny. European Capitals of Culture Policy Analysis Group to blog będący platformą współpracy byłych, obecnych i przyszłych miast dzierżących tytuł EKS. Celem tej sieci współpracy jest takie dostosowanie metody badawczej, Impact08 (badającej społeczny, kulturowy, środowiskowy i ekonomiczny wpływ tytułu ESK na miasto, rozwiniętej dla Liverpoolu), aby w przyszłości można nią było badać efekty w miastach całej Europy). Efekty pracy tej sieci zostały zaprezentowane w postaci raportu na konferencji w Brukseli w lipcu 2010 roku. Od tego momentu blog nie jest aktualizowany.

Użytkownicy internetu wymieniają sie rownież między sobą rożnymi informacjami przy pomocy forów lub grup dyskusyjnych. Przykładem może tu być np. grupa Rewitalizacja w oczach biznesu. Dostępne jest tylko dla osób zaproszonych przez właściciela grupy. Opis grupy przygotowany przez twórców:
Forum to powstało na potrzeby projektu badawczego realizowanego w ramach grantu Prezydenta Miasta Łodzi pt: "Wykorzystanie obszarów poprzemysłowych w procesie rewitalizacji. Dziedzictwo kulturowe Łodzi". 

Ważne są również serwisy, które pozwalają zamieścić swoim użytkownikom dowolne treści w postaci plików, w celu ich upowszechnienia i dzielenia się z innymi. Ciekawym narzędziem jest Slideshare, pozwalający na udostępnianie prezentacji. Udało mi się znaleźć różne dokumenty związane tematycznie z moim blogiem: program wydarzeń kulturalnych z 2010 roku z Zagłębia Ruhry w języku holenderskim, oraz artykuły "Marketingstrategien für kulturelle Großereignisse am Beispiel der Kulturhauptstadt Europas RUHR.2010" Dr. Julii Frohne i "Kultur-PR 2.0 Die interaktive Kulturinstitution am Beispiel RUHR.2010" Claudii Wagner.
Innym interesującym serwisem jest Wikispaces - pozwala na utworzenie strony, którą może edytować dowolna liczba osób, umieszczać pliki, wymieniać się informacjami. Pozwala to na szeroką współpracę użytkowników i może być wykorzystane w czasie trwania dowolnego projektu, nie tylko kulturalnego. Korzystałam z tej strony i mogę Was zapewnić, że niezwykle ułatwia pracę w grupie.

Bardzo przydatnym jest moim zdaniem narzędzie firmy Google, Czytnik (Reader), który pozwala na zagregowanie w jednym miejscu linków do interesujących na stron i blogów. Z zapisanych stron pobierane są najnowsze posty/artykuły, których treść wyświetlana jest z w Czytniku w osobnej ramce, z której można przejść do oryginału. Narzędzie to jest bardzo pomocne, pozwala na zaoszczędzenie mnóstwa czasu i energii na sprawdzenie, czy na interesujących nas stronach pojawiły się jakieś nowe wiadomości.

Post ten przygotowano na podstawie wiedzy autorki, wyszukiwań przeprowadzonych za pomocą wyszukiwarki google.pl oraz lektury stron i blogów zamieszczonych powyżej.

wtorek, 21 lutego 2012

Kilka słów o projekcie studenckim "Ruhr 2010"

W pierwszym poście wspomniałam, że w 2011 r. uczestniczyłam w studenckim wyjeździe badawczym do Zagłębia Ruhry. Wyjazd ten był dla mnie inspiracją w czasie wyboru tematyki tego bloga.

W czasie 12-dniowej wyprawy dokumentowaliśmy fotograficznie każdy dzień, zaś wieczorami powstały sprawozdania z wydarzeń i spotkań w danym dniu. Były one na bieżąco umieszczane na stronie internetowej Instytutu Spraw Publicznych UJ i są dostępne do dziś w postaci sprawozdania w formacie pdf. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z tym tekstem.

Ponadto część uczestników wyjazdu zorganizowała studencką konferencję naukową, która odbyła się 1.12.2011 roku w ISP UJ. Konferencja pod nazwą „Od hałdy do kultury – rola rewitalizacji w aktywności kulturalnej obszarów poprzemysłowych” była swoistym zwieńczeniem projektu wyjazdu do Zagłębia Ruhry. Sprawozdanie z konferencji, jak również galeria zdjęć i sprawozdanie z wyjazdu do Zagłębia dostępne są na stronie www wydarzenia.


(zdjęcie pochodzi ze strony www konferencji)

Czas reaktywacji!

Szanowni Czytelnicy!

Przepraszam, że całkiem dobrze zapowiadający się, regularnie aktualizowany blog zamarł na kilka miesięcy. Ponoć milczenie jest złotem, ale chyba akurat nie w sytuacji, gdy chodzi o to, aby coś komuś przekazać. Coś ważnego.

Zapewniam Was jednak, że mimo braku nowych postów, gromadziłam materiały do kolejnych notatek. Czeka na Was zatem wysyp informacji!

Zapraszam już wkrótce do lektury i komentowania!