środa, 22 lutego 2012

Web 2.0

W tym poście zamieszczę kilka linków, które uzmysłowią Wam, ile ciekawych i ważnych informacji w internecie jest generowanych i zamieszczanych przez zwykłych użytkowników sieci. Pojęcie Web 2.0 odnosi do wszelkich serwisów, których użytkownicy samodzielnie kreują zawartość tych serwisów i wchodzą w interakcję z innymi użytkownikami za pośrednictwem narządzi przygotowanych przez profesjonalistów. Serwisy społecznościowe (różnego typu) to właśnie jest web 2.0.

Poniżej wybrane przykłady:

Blog Europejska Stolica Kultury został założony przez moją koleżankę z roku, Karolinę, w ramach tych samych zajęć, których owocem jest mój blog. Autorka przedstawia historię projektu ESK, zwłaszcza w odniesieniu do Polski. Zachęcam do lektury!

Kolejny blog, autorstwa Magdy, również powstaje z tych samych powodów, jak Karoliny i mój. Rewitalizacja Zagłębia Ruhry to blog o tematyce bardzo zbliżonej do zagadnień poruszanych na moim blogu, polecam do poczytania w ramach uzupełnienia informacji o Zagłębiu wyniesionych z tego bloga.

Kolejny blog, anglojęzyczny, odkryłam właśnie dzięki lekturze bloga Karoliny. European Capitals of Culture Policy Analysis Group to blog będący platformą współpracy byłych, obecnych i przyszłych miast dzierżących tytuł EKS. Celem tej sieci współpracy jest takie dostosowanie metody badawczej, Impact08 (badającej społeczny, kulturowy, środowiskowy i ekonomiczny wpływ tytułu ESK na miasto, rozwiniętej dla Liverpoolu), aby w przyszłości można nią było badać efekty w miastach całej Europy). Efekty pracy tej sieci zostały zaprezentowane w postaci raportu na konferencji w Brukseli w lipcu 2010 roku. Od tego momentu blog nie jest aktualizowany.

Użytkownicy internetu wymieniają sie rownież między sobą rożnymi informacjami przy pomocy forów lub grup dyskusyjnych. Przykładem może tu być np. grupa Rewitalizacja w oczach biznesu. Dostępne jest tylko dla osób zaproszonych przez właściciela grupy. Opis grupy przygotowany przez twórców:
Forum to powstało na potrzeby projektu badawczego realizowanego w ramach grantu Prezydenta Miasta Łodzi pt: "Wykorzystanie obszarów poprzemysłowych w procesie rewitalizacji. Dziedzictwo kulturowe Łodzi". 

Ważne są również serwisy, które pozwalają zamieścić swoim użytkownikom dowolne treści w postaci plików, w celu ich upowszechnienia i dzielenia się z innymi. Ciekawym narzędziem jest Slideshare, pozwalający na udostępnianie prezentacji. Udało mi się znaleźć różne dokumenty związane tematycznie z moim blogiem: program wydarzeń kulturalnych z 2010 roku z Zagłębia Ruhry w języku holenderskim, oraz artykuły "Marketingstrategien für kulturelle Großereignisse am Beispiel der Kulturhauptstadt Europas RUHR.2010" Dr. Julii Frohne i "Kultur-PR 2.0 Die interaktive Kulturinstitution am Beispiel RUHR.2010" Claudii Wagner.
Innym interesującym serwisem jest Wikispaces - pozwala na utworzenie strony, którą może edytować dowolna liczba osób, umieszczać pliki, wymieniać się informacjami. Pozwala to na szeroką współpracę użytkowników i może być wykorzystane w czasie trwania dowolnego projektu, nie tylko kulturalnego. Korzystałam z tej strony i mogę Was zapewnić, że niezwykle ułatwia pracę w grupie.

Bardzo przydatnym jest moim zdaniem narzędzie firmy Google, Czytnik (Reader), który pozwala na zagregowanie w jednym miejscu linków do interesujących na stron i blogów. Z zapisanych stron pobierane są najnowsze posty/artykuły, których treść wyświetlana jest z w Czytniku w osobnej ramce, z której można przejść do oryginału. Narzędzie to jest bardzo pomocne, pozwala na zaoszczędzenie mnóstwa czasu i energii na sprawdzenie, czy na interesujących nas stronach pojawiły się jakieś nowe wiadomości.

Post ten przygotowano na podstawie wiedzy autorki, wyszukiwań przeprowadzonych za pomocą wyszukiwarki google.pl oraz lektury stron i blogów zamieszczonych powyżej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz